Lazer Epilasyon

 

Sorunu bildir
İsteğiniz işleniyor, lütfen bekleyiniz ....

Lazer epilasyon tedavisine başlamadan önce gerekiyorsa ağrı eşiği düşük kişilerde cilde topikal bir anestezik krem uygulanabilir. Lazerlerin büyük bir çoğunluğu işlem esansında cildi gaz, soğuk hava veya su soğutmalı başlık yardımıyla soğutan sistemlere sahiptir. Soğutma sistemlerinin amacı ciltte yanık ve lekelenme riskini azaltmak, daha etkin doz çalışılmasına imkan vermek ve ağrı hissini azaltmaktır.

 

İşlem sırasında odada bulunanların tamamı koruyucu gözlük takmalıdır.

 

Lazer uygulaması birbiri ardına cilt üzerine yapılan atışlar şeklindedir. Her atış ciltte lastik çarpması gibi bir his oluşturur ve yanan tüylerin kokusu rahatlıkla hissedilir. Hava soğutmalı cihazlar el ünitesine entegre bir hortum ile sürekli cilde -20 0C hava püskürtürler. Geniş bölge çalışılırken bir miktar üşüme hissi olur ancak bu tip soğutma sistemi daha az ağrılı uygulama imkanı verir. Gazlı soğutma sisteminde ise her atıştan hemen önce veya sonra cilde basınçlı gaz püskürtülür. Cilde çarpan gaz soğuk ve hafif bir ıslaklık hissi verir. Jelli sistemde window tabir edilen başlık cilde tam olarak yapıştırılır ve jel üzerinde kaydırılarak işlem yapılır. Bu tip uygulamada hijyen koşullarına dikkat edilmesi bulaşıcı hastalıklardan korunmak açısından önemlidir.

 

İşlem yapılan bölgede bir kaç dakika sonra kıl köklerinde hafif kabarıklık ve küçük kızarıklıklar görülmesi normaldir. Tedavi sonrası buz uygulaması yapılabilir.

 

LAZER EPİLASYON SONUÇLARINI ETKİLEYEN PARAMETRELER

 

Lazer epilasyon işleminde kullanılan lazer cihazları 600 – 1100 nm aralığında dalga boyubna sahip ışın üretirler. Bu aralık dışındaki dalga boyları melanin tarafından absorbe edilmediği için kullanılmazlar. Epilasyon lazerleri ve ürettikleri ışınların dalga boyları aşağıdaki gibidir. Dalga boyu azaldıkça melanin emilimi artar, yükseldikçe ise azalır.

  • Argon:488 – 524.5 nm(lazer epilasyon için günümüzde kullanılmamaktadır)
  • Ruby: 694 nm (sadece çok açık ten renkli bireylere uygun olması, diğerlerindeki yüksek leke ve yanık riskinden dolayı kullanılmamaktadır)
  • Ruby lazer: 694 nm
  • Alexandrite lazer : 755 nm (açık cilt tiplerinde en etkili sistemdir)
  • Pulsed diode lazer: 810 nm (açık ve orta koyulukta cilt tipine uygun)
  • Nd:YAG lazer: 1064 nm (tüm cilt tiplerine işlem yapılabilir)

Pulse süresi lazer epilasyon sonuçlarını etkileyen önemli bir parametredir. Pulse(atış) lazer ışığının birim zamanda cilde uyguladığı enerjiyi ifade eder. Long Pulse bu sürenin normalden daha fazla hissedilmesi, yani birim zaman içinde daha fazla enerji aktarılması anlamına gelir. Örneğin 40 j luk bir enerji 3 milisaniyede cilde uygulandığında ciltte oluşacak hasar, aynı enerji 100 milisaniyede uygulandığında oluşacak hasardan daha fazla olur. Birim zamanda daha fazla enerji uygulanması kıl kökü hücresinin soğumasına fırsat bırakmadığından hedef hücrede daha fazla tahribat oluşturmaktadır. Bazı yayınlarda long pulse özellikteki cihazların daha az yan etki ile daha başarılı sonuçlar sağlandığı ifade edilmektedir.

 

Spot büyüklüğü , laser ışığının çapını ifade eder. Teorik olarak ideal spot büyüklüğü cilt yüzeyinden itibaren ulaşılması hedeflenen derinliğin 4 katı olmalıdır. Spot büyüklükleri 8 – 18 mm arasında değişmektedir. Spot büyüklüğünün fazla olması daha kısa sürede daha etkin tedavi sağlayabilmektedir.

 

Enerji seviyesi, diğer bir önemli parametredir. Santimetrekareye düşen enerji miktarını ifade eder. (joule / cm2). Enerji kılları etkin bir şekilde tahrip edecek kadar yüksek, ciltte yanık oluşturmayacak kadar düşük optimum değerde planlanmalıdır.

 

Tekrarlama oranı nın termal rahatlama zamanına bağlı olarak kümülatif etkisi olduğu kabul edilmektedir. Belli bir gecikme süresi ile aynı hedefe üstüste yapılan bir kaç lazer atışı kıl gövdesinin soğumasına zaman tanımayarak lazer epilasyon tedavisinden daha başarılı sonuç alınmasını sağlayacaktır.

 

Epidermal Soğutma lazerle epilasyon tedavisinde diğer bir önemli parametredir. Daha yüksek dozların tolere edilebilmesini sağlar, ağrıyı ve yan etki riskini azaltır. Lazer epilasyon işleminde yaygın kullanılan 4 farklı soğutma sistemi vardır.

 

Cilde sürülen jel ile

 

Temas ile soğutma; içinde su dolaşan bir cam vasıtasıyla

 

Gazlı soğutma; işlem yapılan bölgeye her atıştan hemen önce/sonra bir azot türevi olan kriyojen püskürterek

 

Hava soğutma; işlem yapılan bölgeye hortumu el ünitesine bağlı ayrı bir cihaz ile soğuk hava püskürterek

 

Tekrarlayan Seanslar işlemin kalıcılığına ve uzun dönemli epilasyona katkı sağlamaktadır. Mevcut çalışmalar çerçevesinde 4 – 8 haftada bir tekrar edilecek seanslar önerilmektedir. İlerleyen seanslarla birlikte seans araları açılır. Seanslara bir önceki ile bir sonraki arasında kıl miktarında ve yapısında değişiklik gözlenmeyene kadar devam edilir. Bu noktada lazer epilasyon tedavisi tamamlanmış olarak kabul edilir. Kalan kıllar ince ve açık renkli lazerin etki etmeyeceği kozmetik önemi az olanlardır. Etkin bir tedavi için gerekli seans sayısı açık ten yapısına sahip bireylerde ortalama 4 – 6’dır. Koyu cilt tiplerinde genellikle daha fazla seansa ihtiyaç duyulur.

 

Lazer enerjisinin etkisi cilt yüzeyinden derine indikçe azalır. Dolayısıyla kökleri derinyerleşimli kılların lazer ile kalıcı olarak tahrip edilmesi daha zordur.

 

Lazer Epilasyon Sonuçlarını Etkileyen Bireylere Bağlı Değişkenler

 

Lazer epilasyon uygulaması yapılan cilt bölgesindeki kıların kalınlığı, rengi ve hangi derinlikte yerleştikleri oldukça farklı olabilir. Tam olarak tespit edilmesi mümkün olmayan bu değişkenlik lazer epilasyon tedavisinin net sonuçlarını kestirmeyi de zorlaştırmaktadır.

 

Kıl Gövdesi Kalınlığı: Aynı şiddette uygulanan lazer enerjisi farklı kalınlığa sahip kıllarda farklı sonuçlar alınmasına sebep olabilmektedir. Gövdesi daha kalın olan kıllar daha fazla enerji abzorbe edeceği için yüksek sıcaklığa ulaşırlar ve kökleri daha kolay tahrip olur.

 

Kıl Kökü Derinliği: Lazer enerjisinin etkisi cilt yüzeyinden derine indikçe azalır. Dolayısıyla kökleri derin yerleşimli kılların lazer ile kalıcı olarak tahrip edilmesi zorlaşmaktadır. Bazı kıl kökleri cilt yüzyinden itibaren 7 mm derinlikte olabilmektedir. Lazerin bu derinlikteki kıl kökleri üzerinde cilt yüzeyini aşırı ısıtmadan etkili olması çok zordur.

 

Kıl Rengi : Lazer ışınlarının kıl gövdesinde bulunan melanin pigmentini hedeflemesi sebebiyle, kılda melanin miktarı ne kadar fazla ise tedavi o kadar başarılı olur. Dolayısıyla gri, kızıl ve sarı tüylere sahip bireyler lazer epilasyon için çok uygun adaylar değildir.

 

Cilt Rengi: Cildiniz ne kadar fazla melanin içeriyorsa rengi de o ölçüde koyudur. Lazer ışınları ciltte bulunan melanin ile kıl gövdesinde bulunan melanini birbirinden ayırma özelliğine sahip değildir. Dolayısıyla cildinizdeki melanin miktarı ne kadar fazla ise lazer ışını cildinizi o oranda daha fazla tutulacaktır. Bu sebeple koyu cilt yapısına sahip bireyler lazer epilasyon tedavisine açık renk cilt yapısına sahip olanlar kadar uygun değildir. Yanık oluşmaması için düşük enerji seviyelerinde çalışılması gerekir.

 

Açık renk cilt ve koyu renk kıl yapısına sahip bireyler lazer epilasyon için en uygun adaylardır. Cilt renginiz kıl rengine ne kadar yakınsa lazer epilasyon işleminden alacağınız sonuçların başarısı da o ölçüde düşecektir. 1064 nm dalga boyunda ışın üreten Nd Yag lazerlerle, melanin tutulumu daha az olması sebebiyle koyu renk cilt yapısına sahip bireylerde bir miktar başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

27 Haziran 2020 21:20

155 gün, 22 saat

İlan No 1605ef78dc44f1c5 1394 toplam görüntüleme, bugün 2

Yorum